Angielski dla każdego - słownictwo, gramatyka, ciekawe linki, przygotowanie do matury, egzaminu gimnazjalnego, historia i kultura krajów anglojęzycznych itd.
sobota, 06 sierpnia 2016

Nie wiem, czy każdy, kto tutaj zagląda, wie, że od około 2 lat jestem już pod nowym adresem. Tam dużo się dzieje, publikuje nowe wpisy, opisuję książeczki dla dzieci wydawnictwa Usborne, które sprzedaję, zamieszczam dodatkowe materiały. Wpadajcie, czytajcie, korzystajcie!

Angdlakazdego1http://angdlakazdego.blogspot.com

Warto też polubić fanpage mojego bloga, aby być na bieżąco: Angielski dla każdego - blog

A także Instagrama, gdzie wrzucam ciekawe zdjęcia: Angdlakazdego

poniedziałek, 29 września 2014

Dzisiaj zapraszam Was do przeczytania gościnnego artykułu o budowaniu motywacji.

Enjoy!

 

Wyobraźmy sobie, że pierwszy raz w życiu stykamy się z językiem angielskim, nigdy jeszcze nie słyszeliśmy żadnego słowa w tym języku ani też nie mamy pojęcia o możliwych konstrukcjach gramatycznych. Nie mamy złych nawyków ani jakichkolwiek naleciałości, jakie zazwyczaj pojawiają się w procesie nauki. Jesteśmy „białą kartą”, jeśli chodzi o angielski. Wyobrażenie sobie tego pozwala prześledzić, jak może wyglądać nauka danego języka dla osoby kompletnie początkującej.

Człowiek lubi i chce się uczyć

Zanim jeszcze zdecydujemy się na język angielski, warto wymyślić szereg powodów, dla którego chcemy uczyć się akurat tego języka. Służy to zbudowaniu odpowiedniej motywacji, dzięki czemu chęci do nauki znacznie wzrastają. Porównanie postępów osoby skutecznie zmotywowanej (np. dobrze płatną pracą w innym kraju) i takiej, która uczy się z konieczności, wypada mocno na korzyść tej pierwszej. Sukces w nauce można budować też na wykorzystaniu takich cech jak systematyczność, pozytywne nastawienie, zaangażowanie, pracowitość, uczciwość względem siebie i innych. Z reguły każdy człowiek to istota posiadająca naturalny pęd do pozyskiwania wiedzy, więc wykorzystanie tego poprzez powiązanie nauki angielskiego z szeregiem przyjemności i korzyści będzie dużym krokiem naprzód jeszcze przed właściwą nauką. Czynnikami mocno motywującymi są też te, związane już bezpośrednio z samym procesem nauczania. Można się bowiem spodziewać, że korzystając z odpowiednich materiałów, uczestnicząc w lekcjach prowadzonych przez kompetentnego nauczyciela, a także wybierając dla siebie jak najskuteczniejszą metodę, postępy w znajomości języka pojawią się bardzo szybko.

baner szkoły angielskiego lingualand

Motywacja czerpana z samego języka

Jak się okazuje, specyfika angielskiego, jego popularność i ładne brzmienie również mogą służyć za czynniki motywujące. Wystarczy porozmawiać z ludźmi, którzy już osiągnęli pewien stopień specjalizacji i spełniają się zawodowo dzięki znajomości języka. Dość cenną wiadomością może okazać się ta, że – jak wynika ze statystyk – znając tylko ok. 2 tysięcy słów po angielsku, już będziemy umieli porozumieć się z przeciętnym mieszkańcem np. Wielkiej Brytanii. Do tego wystarczą tylko podstawy gramatyki, żeby móc bez większych przeszkód samodzielnie pracować nad pogłębianiem znajomości języka i zwiększać swoje kompetencje. Osoba posługująca się płynnie angielskim bazuje średnio na ok. 5 tysiącach słów – w porównaniu do 2 tysięcy, jakie zna początkujący, wydaje się to dalej stosunkowo niewiele. Skutecznym motywatorem może też być zapoznanie się ze statystykami dotyczącymi ilości użytkowników angielskiego na całym świecie oraz ze średnimi zarobkami osób, pracujących np. w branży turystycznej.

Motywacja przez rywalizację

Nauka jest przyjemna, ale ucząc się tylko dla siebie, możemy w pewnym momencie stwierdzić, że już osiągnęliśmy wystarczający poziom zaawansowania. Zaopatrując się z wyprzedzeniem w partnera do nauki, możemy nigdy nie dotrzeć do takiego punktu, gdyż będziemy podświadomie z takim partnerem rywalizować. Ta właściwość wykorzystywana jest często w szkołach językowych, gdzie forma przyjacielskiej rywalizacji służy szlifowaniu angielskiego na przykład poprzez regularne konkursy bądź próby uzyskania najwyższych wyników w testach i sprawdzianach.niedziela, 14 września 2014

Tak, jak zapowiadałam wcześniej - przenoszę się na inny portal.

Decyzja już zapadła, mimo że teraz zauważyłam, że blox.pl zmienił się na swoje 10. urodziny.

Rozpoczynam nowy rozdział w swoim życiu, nie tylko związany z blogiem.

Posty i linki będą systematycznie przenoszone na mój nowy blog. Ten blog będzie nadal istniał, ale nie będzie aktualizowany.

And now it's official - do zobaczenia na korepetycjach w Łodzi!

Mój nowy blog znajdziecie tutaj:

angdlakazdego.blogspot.com

 

piątek, 05 września 2014

Otrzymałam od wydawnictwa 2-tomowy słownik do recenzji. Pełny tytuł to Wielki słownik angielsko-polski, wyd. Wiedza Powszechna. Napisany został przez Dariusza Jemielnika oraz Marcina Miłkowskiego. Są to 2 naprawdę potężne tomy słownictwa naukowego wraz z wymową oraz idiomami i kolokacjami.

Wielki słownik angielsko-polski

Hasła są porządnie opracowane, każde wyrażenie posiada zapis fonetyczny, często kilka znaczeń w języku polskim, a także przy wielu słowach znajdziemy kolokacje i idiomy i ich tłumaczenia. Wadą może być cena słownika, ale myślę, że jest ona adekwatna do pracy, którą włożono w jego powstanie. Każdy tom ma ponad 1100 stron!

Wielki słownik angielsko-polski

Zdaję sobie sprawę z tego, że od wielu lat słowniki tradycyjne już nie są tak popularne, jak internetowe. Słowniki internetowe czy tłumacze (typu Google) są szybkie i łatwe w obsłudze, a dodatkowo nie musimy znać całego alfabetu, żeby odszukać (to look up) dane słowo (czy to już jest analfabetyzm wtórny?). Poniżej jednak wymienię kilka zalet słowników papierowych nad internetowymi:

- do korzystania ze słownika papierowego nie potrzebujemy prądu, ani internetu (nie wiem, jak wy, ale ja odczuwam duży niepokój, gdy nie mam prądu, a wystarczy wziąć do ręki książkę!)

- książki ładnie prezentują się na półce (a jak to ktoś kiedyś powiedział: pokój bez książek jest jak człowiek bez duszy), można do nich w każdej chwili sięgnąć, powąchać i usłyszeć szelest przewracanych stron

- często na jednej stronie mamy podobne słowa, jedno po drugim (np. pokrewny czasownik, rzeczownik i przymiotnik), dzięki temu możemy całą rodzinę wyrazów objąć wzrokiem, nie musimy kilka razy wyszukiwać podobnych słów

- powtarzamy alfabet (wiem, banał!), ale taka umiejętność może nam się ewentualnie przydać w świeci postinternetowym (gdyby kiedyś taki zaistniał)

Wielki słownik angielsko-polski

8 ciekawych słówek z filozofii znalezionych w tym słowniku:

- epistemology - epistemologia, teoria poznania

- Pythagorean theorem - twierdzenie Pitagorasa

- ontological argument - dowód ontologiczny

- theory of relativity - teoria względności

- intangibility - nieuchwytność, nienamacalność, niepojętość

- imponderables - niewiadoma, zagadka, imponderabilia

- eudemon - eudajmon

- extension - rozciągłość

Wielki słownik angielsko-polski

Jak widzicie na zdjęciach poniżej, słownik zawiera słownictwo z wielu specjalistycznych dziedzin. Jest naprawdę bardzo dobry dla naukowców, doktorantów, studentów czy tłumaczy. W jego tworzeniu brało udział 27 specjalistów (zespół autorski) + rada naukowa + redakcja merytoryczna. W efekcie otrzymujemy starannie przygotowane 2-tomowe dzieło. Jak czytamy we Wstępie - słownictwo specjalistyczne obejmuje ponad 150 dziedzin, w tym filozofię, finanse, fizykę, geodezję, kulinaria, psychologię, religię, politykę, prawo, rolnictwo czy statystykę. Aż chciałoby się zapytać, czy będzie również wersja polsko-angielska.

Wielki słownik angielsko-polski

Wielki słownik angielsko-polski

12 ciekawych słówek, które znalazłam w słowniku (jest ich dużo więcej, ale skupmy się na dziesięciu):

- dowsing - radiestezja, różdżkarstwo, poszukiwanie wód podziemnych/metali za pomocą różdżki

- freight collect - na koszt odbiorcy

- haymow - stóg siana

- draining board - ociekacz, osuszacz (miejsce na talerze itp. po myciu)

- moistener - nawilżacz

- spurious - fałszywy, oparty na błędnych przesłankach, pozorny, złudny, udawany, rzekomy, pasożytniczy

- sprinkler - zraszacz, spryskiwacz

- spread-eagled - leżący z rozłożonymi rękami i nogami

- spruce - świerk

- Pyrrhic victory - pyrrusowe zwycięstwo

- oozy - oślizgły, błotnisty, mulisty

- guileful - przebiegły, podstępny, chytry

Wielki słownik angielsko-polski

 

UWAGA KONKURS!!!

Powiększcie sobie proszę te zdjęcia (u mnie w Firefoxie klikamy prawym przyciskiem myszy na zdjęcie i klikamy opcję Pokaż obrazek) i wybierzcie 20 słów z tych czterech poniższych zdjęć stron ze słownika. Następnie ułóżcie 20 zdań z tymi słowami. Ale uwaga! Niech to będą bardziej skomplikowane zdania niż "Ala ma kota". Mogą to być zdania dotyczące nauk ścisłych, ale niekoniecznie. I uwaga na plagiaty! Jeśli zdanie wyszukacie w googlach - nie przyjmuję takiego zgłoszenia :P No plagarism!

Do wygrania: 2 tomy Wielkiego słownika angielsko-polskiego, ufundowane przez Wydawnictwo Wiedza Powszechna.

Na zdania czekam miesiąc, czyli dokładnie do 5. października. Proszę pisać w komentarzach lub od razu na mojego maila: ioreta @ gazeta.pl (bez spacji). Pamiętajcie, żeby podawać swoje imię, linka lub adres mailowy, żeby łatwiej było Was zidentyfikować :) 5. października zrobię losowanie, a wyniki ogłoszę na blogu!

Wszelkie pytania - w mailach lub w komentarzach!

Wydawnictwu bardzo dziękuję za przesłanie egzemplarzy słownika :)

A słownik możecie nabyć (to purchase) tutaj: Wielki słownik angielski-polski

 

Wielki słownik angielsko-polski

Wielki słownik angielsko-polski

Wielki słownik angielsko-polski

Wielki słownik angielsko-polski

wtorek, 26 sierpnia 2014

Nadchodzi wrzesień (w końcu!). I chyba czas na wielkie przemeblowanie w moim życiu.

Prowadzę tu bloga już 5 lat. Pomimo sentymentu chyba przeniosę się na inny serwer, aby tworzyć jeszcze lepsze miejsce w blogosferze. Nie przejmujcie się jednak - rozważam przez krótki czas prowadzić 2 blogi w miarę symultanicznie. Obliczyłam, że do przekopiowania mam około 500 postów, na razie przekopiowałam ok. 20, także jest bardzo dobrze;) Może jak będę brać lapa na zajęcia to szybciej mi pójdzie? Nie mam możliwości jednak przekopiować komentarzy. Jednak tego bloga nie będę kasować i nadal można tutaj wracać. Gdy 5 lat temu zakładałam tutaj bloga, tak naprawdę byłam zielona (nie tylko, jeśli chodzi o blogosferę), nie wiedziałam, że są inne, lepsze silniki niż ten tutaj.

Poza tym... rozważam zmiany w życiu zawodowym. Jak to napisał Sapkowski... "Coś się kończy, coś się zaczyna..."


Poza tym... czas na refleksje. Nadchodzi nowy rok szkolny. Cieszę się na nowe wyzwania i spotkania. Cieszę się na nowe lekcje i kontakty. Cieszę się na nowych ludzi. A później jeszcze październik... i ostatni rok akademicki (prawdopodobnie) w moim życiu. Jak zwykle objął mnie okres przejściowy, rok eksperymentalny... Ech... to urodzenie w czepku.

Co jakiś czas (ach, ta nuda!) natrafiam na nowe bardzo ciekawe blogi o języku angielskim! Człowiek by nic nie robił (np. nie pisałby pracy magisterskiej i został przy tych 8 stronach) ino czytał... No, w sumie, w wolnych chwilach (żeby oczy odpoczęły, bo okulista zalecał max. 2h, a nie 12h przed kompem) jeszcze sprzątałby.

Dzisiaj na przykład "by case" trafiłam na 3 bardzo ciekawe blogi:

http://lasubmersion.blogspot.com (po kilku godzinach nadal nie mogę dobrnąć do początku, aby zacząć czytać)

http://english24na7.blogspot.com/ (nie moje miasto, ale wpisy bardzo ciekawe)

http://dwukierunkowa.blogspot.com/ (o studiowaniu dwóch kierunków, czyli jak to mi mówi znajoma babcia - jak się przemęczasz, to wyjdzie ci to na starość)

I jeszcze taka stronka z ciekawostkami dla nauczycieli: http://www.starfall.com/

I siedzę... i czytam... i jakieś denne wino, które smakuje jak szampan, się kończy... i rozmyślam... jest tyle odważnych ludzi, którzy nie bojąc się (lub udając, że się nie boją) - rzucają się na głęboką wodę i jakoś dają sobie radę... a ja (kryzys wieku średniego się zaczyna czy co?)... wciąż się waham... wciąż wmawiam sobie, że za rok, za dwa, jak tylko skończę to... albo tamto... jak tylko przyjdzie wiosna... jak skończy się jesień... jak przylecą bociany... a może czas rzucić się na głęboką wodę... i ŻYĆ?


plums

PLUMS

Zostawiam was z najpiękniejszą piosenką o zmianach...

Bo jeśli chcesz zmienić ten świat...

Zacznij od Człowieka W Lustrze...

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 99
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Napisz do mnie
Blogi - inne, gdzie piszę
BLOGI - język angielski
CIEKAWE STRONY
Język hiszpański
MEDIA ANGLOJĘZYCZNE
Nauka angielskiego - podręczniki i wydawnictwa
ODWIEDZAM
Pomysły na lekcje - blogi
Pomysły na lekcje - materiały i źródła
SŁOWNIKI - INNE
SŁOWNIKI ANG.
TŁUMACZENIA
Zalinkowali mnie :)
Liczba odwiedzin od 29.03.2009: monitoring pozycji
MJ translate Katalog blogów językowych BlogParty.pl Pinterest