Angielski dla każdego - słownictwo, gramatyka, ciekawe linki, przygotowanie do matury, egzaminu gimnazjalnego, historia i kultura krajów anglojęzycznych itd.
czwartek, 26 stycznia 2012

English

Nauka języka kojarzy nam się z trudnym i męczącym procesem, rozwiązywaniem olbrzymich ilości przewidywalnych ćwiczeń, uczeniem się regułek gramatycznych i całej masy słówek, czy wreszcie odsłuchiwaniem nudnych i sztucznych „listeningów”. Czy da się przyjemnie i bezboleśnie nauczyć języka angielskiego? Okazuje się, że tak. Jednak przede wszystkim potrzebna jest do tego odpowiednia motywacja. Dlaczego więc warto nauczyć się tego języka?


Na świecie jest wiele języków, jednak żaden z nich nawet w małym stopniu nie może się równać z angielskim. Znajomość angielskiego jest dzisiaj szczególnie istotna. Jest to jedna z podstawowych umiejętności wymaganych przez pracodawców. Nie ma znaczenia, czy będzie to biuro architektoniczne, czy restauracja, znajomość języka stanie się dodatkowym atutem. Nie jest to jedyny powód. W dzisiejszym świecie swobodnego dostępu do informacji nie znając angielskiego odbieramy sobie dostęp do olbrzymiej ilości danych, materiałów i treści dostępnych w Internecie. Dlatego warto coś z tym zrobić!


Mając odpowiednią motywację, możemy zadać sobie pytanie: Jak w takim razie połączyć przyjemne z pożytecznym? Jak nauczyć się języka, dobrze się przy tym bawiąc? Okazuje się, że jest to całkiem proste. Oczywiście, nie oszukujmy się. Szczególnie na początku naszej przygody z językiem angielskim nie unikniemy przyswojenia pewnej dawki wiedzy na pamięć. Podstawy gramatyki i najważniejsze słówka po prostu trzeba sobie wbić do głowy, żeby jak najszybciej przejść do drugiego, przyjemniejszego etapu.


Kto z nas nie lubi oglądać filmów czy seriali? Jak się okazuje, 90% z nich to filmy anglojęzyczne. Dlaczego więc nie wykorzystać tego do nauki? Zapomnijmy o filmach z lektorem. To największy wróg skutecznej nauki języka angielskiego. Nie mówiąc o tym, że jednolity, niemrawy głos lektora odbiera połowę przyjemności z oglądania filmu. Zamiast tego warto oglądać filmy z polskimi napisami. Ale pamiętając przy tym, żeby zamiast skupiać się na napisach, starać się wsłuchać w zdania wypowiadane przez aktorów. Na początku będzie to na pewno trudne, dlatego nie wolno się zniechęcać. Z czasem dojdziemy do wprawy i napisy staną się zbędne.


Drugi sposób nauki to wykorzystanie gier komputerowych w angielskiej wersji językowej. Wielu osobom kojarzą się one z prymitywną rozrywką dla nastolatków, jednak jest wiele ambitnych gier posiadających bardzo rozwiniętą fabułę, w których rozrywka nie polega na strzelaniu, lecz na prowadzeniu konwersacji z napotkanymi bohaterami. Zaangażowanie w dialogi z wirtualnymi postaciami pozwoli nam w ciekawy i bezstresowy sposób poznać wiele nowych słówek.


Kolejna metoda to znana od lat nauka poprzez słuchanie muzyki. Zazwyczaj słuchając anglojęzycznych przebojów skupiamy się na muzyce, treść ma dla nas drugorzędne znaczenie. Warto to zmienić. Nawet jeżeli nie jesteśmy w stanie ze słuchu rozszyfrować słów w danym utworze – nic straconego. Wystarczy w Google wpisać nazwę utworu ze słowem „lyrics” (ang. tekst utworu), by po chwili mieć cały tekst przed oczami.


W naszej przygodzie z językiem angielskim warto wykorzystywać dostępne w Internecie narzędzia. Jednym z podstawowych jest Tłumacz Google (translate.google.pl). Pozwoli nam w szybki sposób sprawdzić znaczenie danego słowa, potrafi nawet tłumaczyć całe zdania (choć nie zawsze bezbłędnie).


Na koniec kilka pomocnych uwag, o których warto pamiętać:
•    Nie bój się błędów. Nie błądzi tylko ten, kto nie próbuje się nauczyć.
•    Otocz się językiem angielskim. Filmy, książki, gry, muzyka… każdy sposób jest dobry.
•    Twój cel to zacząć myśleć po angielsku.
•    Ćwicz każdego dnia. Nawet jeżeli będzie to tylko 10 minut dziennie, ważne, żeby nie stracić kontaktu z językiem.
•    Załóż zeszyt z nowymi słówkami. Staraj się je wykorzystywać w układanych zdaniach.
•    Jeżeli tylko masz okazję porozmawiać z kimś po angielsku, wykorzystaj to.
•    Pamiętaj, że cztery podstawowe umiejętności to czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Staraj się rozwijać każdą z nich.


Powodzenia!


środa, 14 grudnia 2011

horse's mouth

Dzisiaj kolejny śmieszny idiom:

(get sth) straight from the horse's mouth

- if you get information about something from the horse's mouth, you get it from someone who is involved in it and knows a lot about it

- from an authoritative or dependable source

- from someone who has the facts


- po polsku: wiadomości z pierwszej ręki (niestety nie: prosto z ust konia)

 

- przykłady:

  • This comes straight from the horse's mouth, so it has to be believed.
  • I know it's true! I heard it straight from the horse's mouth!
  • 'Are you sure she's leaving?' 'Definitely, I heard it straight from the horse's mouth.'

from the horse's mouth

wtorek, 13 grudnia 2011
poniedziałek, 12 grudnia 2011

W tym roku po raz pierwszy egzamin gimnazjalny będzie odbywać się w dwóch częściach - na poziomie podstawowym i dla chętnych na poziomie rozszerzonym. Operon i Gazeta Wyborcza przeprowadzili właśnie egzamin próbny. Jak Wam poszło?

Poziom podstawowy - arkusz

Poziom podstawowy - transkrypcja

Poziom podstawowy - odpowiedzi

 

Poziom rozszerzony - arkusz

Poziom rozszerzony - odpowiedzi

poniedziałek, 05 grudnia 2011

Go bonkers

Dzisiaj fajny idiom:

 

GO BONKERS

- wychodzić z siebie, denerwować się, tracić panowanie nad sobą

- przykład: He went bonkers because there was too much pressure at work.

 I'll go bonkers if I have to wait any longer.

- synonimy: freak out, go crazy, go mad, go nuts

 

BONKERS

- bez piątej klepki, szalony, niespełna rozumu

- przykład: If you watch professional wrestling you must be bonkers!

- synonimy: nuts, wacko

| < Lipiec 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
Napisz do mnie
Blogi - inne, gdzie piszę
BLOGI - język angielski
CIEKAWE STRONY
Język hiszpański
MEDIA ANGLOJĘZYCZNE
Nauka angielskiego - podręczniki i wydawnictwa
ODWIEDZAM
Pomysły na lekcje - blogi
Pomysły na lekcje - materiały i źródła
SŁOWNIKI - INNE
SŁOWNIKI ANG.
TŁUMACZENIA
Zalinkowali mnie :)
Liczba odwiedzin od 29.03.2009: monitoring pozycji
MJ translate Katalog blogów językowych BlogParty.pl Pinterest